Jdi na obsah Jdi na menu
 


Libentína

4. 3. 2012

Libentína

Obrazek

Kdo z nás by si nepamatoval na průběh jubilejního stého ročníku Velké pardubické? Na dostih, ve kterém se tak nějak očekávalo, že Železník ukořistí čtvrté vítězství v řadě... no a v této snaze mu měli zabránit maximálně tak Dynamit nebo Fráze. Jenže lidé míní a osud mění. A tak se stalo to, co nikdo neočekával. Nešťastný pád obou favoritů, tedy Železníka i Dynamita a naprosto skvělé vítězství motěšické klisničky Libentíny s Karolom Zajkem po krásném souboji s Frází v sedle s Václavem Chaloupkou. Holt, v tomto závodu všem přítomným pánům vypálily rybník dámy... My však víme, že Železníkův čas ještě přišel a s ním i 4. vítězství...

Ovšem Libentína už od samého narození nevzbuzovala přílišnou euforii, a už vůbec nidko si nemyslel, že by mohla jednoho dne na svém krku nést vavřín nejcennější. Chudinka se totiž narodila celá pokroucená, nadprůměrně velká a škaredá. Její maminka, ryzka Libilla, která později nešťasně uklouzla a zlomila si vaz, neměla s předchozími potomky příliš úspěch. Hřebečci jí hynuli pravidelně do 24 hodin po porodu a přežila pouze dvě hříbata, mezi nimi i Libentína.

Protože si od Libentíny v Motěšicích nic moc neslibovali, prodali ji do JZD Březůvky. V pravé chvíli se však vrátila do Motěšic, když v Březůvkách snižovali stavy koní. Nejprve měla putovat do Napajedel, ale tam jim nevyhovovala svým původem. Motěšičané ji prodali za 300 000 korun a potom ji odkoupili o sto tisíc levněji. A jak se jim to vyplatilo, o tom se přesvědčili zanedlouho.

Libentína byla trénovaná Františkem Holčákem, který na valašsku vytrénoval už jednoho skvělého vítěze Velké pardubické, Valencia, o kterém si v Galerii velikánů také povídáme. Holčák Libentíně věřil a koneckonců byl i rád, že nezaujímají roli favorita. Vždť Valencio před pár lety taky nebyl favorit a vyhrál. Libentína trénovaná v kopcích, výtečná skokanka s dobrým závěrem však mohla překvapit. A to také udělala.

Kolem stého ročníku VP bylo hodně živo. Bylo zaregistrováno 73 přihlášek. Nakonec se na start postavilo 29 koní, početní převahu měli koně z Československa. Na tribunách se při této přiležitosti sešlo přes 60 000 diváků a ceremoniál zahajovali Valencio a trojnásobný vítěz Sagar. Všeobecně mezi favority patřili Železník, Dynamit a Fráze. Pan Šindler odstartoval svou 25. VP s rutinou, přesto však v momentě startu zůstalo několik koní otočených v protisměru. První dvě překážky nečinily nikomu žádné problémy. V čele s chutí cválali Železník, Fráze, Dynamit, Libentína, Forman a nováček Drak. Na malé vodě se o vzrušení postaral anglický valach Grand Cheval, který upadl. První koně se u Taxisu objevili 51,5 sekund po startu, na levé straně v pohodě překonali Fráze a Dynamit, naopak Drak ztratil jezdce. Další nováček Lorient si s taxisem poradil, i když ne stoprocentně. Skočil ho i ruský Chutorok, zato holíčský Marek padl a dále nepokračoval. Uprostřed skočila nad očekávání Silueta, dále Flover ale pro Utaha, Slaloma, Monku a Tokia znamenal definitivní stop. Na pravé straně Taxisu potvrdili vynikající skokové schopnosti Forman, Železník i Libentína a skončili Jičín a Disco. Mezi dalšími koňmi překonali Grewot, Cortéz, Rigoletto, upadly Lest a Rhodé. Zahraniční účastníci zdolávali Taxis mezi poslednimi, profesionálně ho absolvovalo i anglické trio Badgers Mead, Clonroche Stream a Principe Lodge. Joko poslední přišel na Taxis jenišovský Formát. Doskočil rovnou do přikopu a bohužel zemřel. Celkově znamenal toho roku Taxis stop pro 11 koní, ale favorité pokračovali. Na irské lavici padl ruský Chutorok, zbytek pole se za vedení Fráze, Železníka a Formana blížilo na technicky náročný, i když relativně nenápadný Popkovický skok za lesíkem. Rutinovaný Železník s Váňou těsně před skokem zakličkovali, při odskoku se srazili s Formanem. Senzace, nebo spíš tragédie byla na světě a padl i Dynamit. Mezitím na nenáročném francouzském skoku padl Flover, jako první ho předtím překonali Fráze s Formanem. Před prodlouženým Taxisem se vytvořila vedoucí skupinka, ve které cválali Forman, Libentína, Fráze, anglický Clonroche Stream, Cortéz, Silueta, Lorient a s menším odstupem Grewot. Vedoucí koně bez problémů překonali hadí příkop, na velké vodě padl Grewot, ale pokračoval dále v kurzu. Po velkých zahrádkách se pole rozdělilo na dvě části. Bylo jasné, že vítězem se stane někdo z pětice Forman, Fráze, Libentína, Lorient a Precipice Lodge, který v té chvíli diktoval tempo. Několik délek za nimi bězeli Cortéz, Silueta, Badgers Mead a Clonroche Stream. Na velkém anglickém padl doté doby velmi dobře běžící Lorient, v oranici převzala taktovku Fráze v sedle s Chaloupkou, které sekundovala pouze motěšická Libentína. Ostatní koně už evidentně nestačili.

Vedoucí dvojice obdivuhodně přeskočila i Havlův skok a za lesík odešla Fráze s 2-3 délkovým náskokem. Libentína se jí však držela jako klíště a náskok postupně zkracovala. Současně překonaly poslední proutěnku a v souboji na ostří nože měla nakonec ve finiši více sil 8-letá hnědka, dcera Hugbena a Libilly. Přemohla Frázi o 1/4 délky v novém rokordu VP - 9,49.4 min. Pro diváky to byl šok, ale nakonec uznali kvality klisny. Na vítěze se vyplácelo 812 korun za 10 vsazených a na velké pořadí bral šťastlivec 88 458 korun za 10 vsazených (povedlo se to třem sázejícím).

Velká pardubická toho roku připravila sportovní tragédii i euforii. Vždyť souboj jaký předvedly dvě klisny se nevídá každý den. Libentína běžela jako dobře namazaný stroj a pozoruhodný taktický výkon předvedl i její žokej, který toho dne bojoval s teplotou přes 38 stupňů.

Libentína se poté odebrala do chovu. Já jsem ji jednou byla navštívit v Motěšicích, když měla hříbátko. Jestli někdo máte o Libentíne další informace, nebo fotografie, dejte mi prosím vědět!

Podařilo se mi zjistit následující: Libentína uhynula v únoru 1994, a hříbě po Mys (CZE) se narodilo mrtvé. První hříbě po Mys byla ryzka Limea (CZE), narozená 3.3.1992, druhé hříbě po Ron Stevens (USA) byl hnědák Linares, narozený 6.3.1993.

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 26189
Měsíc: 276
Den: 3